مدیرکل ارشاد خوزستان:

موزه هنرهای معاصر اهواز متروکه شده

این روزها با انتشار تصاویری جدید از موزه هنرهای معاصر اهواز، وضعیت این مکان فرهنگی و هنری مجددا مورد توجه اغلب رسانه‌ها قرار گرفته است. توجهی که با توجه به محقق نشدن وعده‌های قبلی توسط مسوولان وقت، الزاما پیگری مستمری را نیز طلب می‌کند.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از ایسنا، در همین راستا و برای پیگیری این مسأله که مسئولان فعلی ارشاد استان خوزستان برای بازگرداندن این مکان چه اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌اند، به گفت‌وگو با حجت الاسلام رضا کلاه کج، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان پرداختیم تا اظهارات او را در این زمینه جویا شویم.

این مقام مسوول با اشاره به اختلافی که درباره مدت زمان قرارداد وجود دارد، اظهار می‌کند: «موزه یک قرارداد هفت ساله داشته که مدت زمان قرارداد، محل اختلاف بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخش خصوصی است. در قرارداد نوشته شده هفت سال ولی بخش خصوصی می‌گوید که قرارداد هشت ساله است.»
او ادامه می‌دهد: «الان به لحاظ قانونی قرارداد تمام شده است و این نکته را خود بخش خصوصی هم قبول دارد؛ اگرچه که در رسانه‌ها چیزی غیر از آن را بیان می‌کند. خود پیمانکار هم می‌داند که قرارداد چه هفت ساله باشد چه هشت ساله، ۳۱ /۰۵ /۱۴۰۱ تمام خواهد شد.»

او درباره خسارت‌هایی که به این مکان فرهنگی و هنری وارد شده، می‌گوید: «قطعا باید از پیمانکار خسارت دریافت کنیم به دلیل اینکه این موزه به شکل مدیریت واگذار شده و اجاره‌ای در قبال مدیریت از بخش خصوصی گرفته نشده است و بخش خصوصی الان خسارتی نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان به موزه وارد کرده است. حالا خودش وارد کرده یا دزدی شده، اهمیتی ندارد مهم این است که این مکان فرهنگی و هنری تحت مدیریت پیمانکار بوده است.»

کلاه کج اضافه می‌کند: «سیستم خنک‌کننده موزه هنرهای معاصر اهواز به سرقت رفته که چیزی نزدیک به ۸-۹ میلیارد تومان پول آن است. بحث وسایل آشپزخانه، تابلوهای نفیس و ... نیز مطرح است. تعداد زیادی از تابلوها آنجا از بین رفته است. رنگ آمیزی در و دیوار موزه نیز هست که مجدد رنگ آمیزی دیگری شده و از بین رفته است. عملا موزه هنرهای معاصر اهواز تبدیل به یک متروکه شده و چند سالی است که هم هنرمندان استان خوزستان و هم مردم، از این مکان بسیار بزرگ و شاخص بی‌بهره هستند. موزه هنرهای معاصر اهواز دومین موزه بزرگ ایران است.»

او درباره‌ی پیگیری‌هایی که برای پس گرفتن این مکان انجام شده، می‌گوید: «استاندار استان خوزستان و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به جد پیگیر بازپس گرفتن این مکان فرهنگی و هنری هستند. من الان تهران هستم و با رییس مرکز هنرهای تجسمی دیدار کردم و ایشان همین الان قول ۱۵۰ تابلو فاخر و نفیس را برای موزه هنرهای معاصر اهواز داده‌اند و همه علاقه‌مند هستند که این موزه بازپس گرفته شود.»

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان در آخر خاطرنشان کرد: «درخواست من از سازمان‌های بازرسی و قضایی این است که به قضیه موزه هنرهای معاصر اهواز ورود پیدا کرده و پیگیری کنند که این موزه پس گرفته شود. در این چهار ماه که من آمده‌ام، چند بار به پیمانکار اظهارنامه دادیم و از پیمانکار خواستیم که پاسخ دهد و بخش خصوصی هم تا الان پاسخی ارائه نکرده است.»

logo-samandehi