شاهکار پیکرتراش ایتالیایی برای نخستین بار در انگلیس نمایش داده می شود

مجسمه مرمری «داود» شاهکار «دوناتلو» پیکرتراش ایتالیایی، اوایل سال ۲۰۲۳ برای نخستین بار در انگلستان به نمایش درمی آید.

به گزارش گالری آنلاین، ایرنا به نقل از گاردین نوشت، مجسمه مرمری داودکه مشهورترین اثر دوناتلو است به عنوان بخشی از نمایشگاه آثار این استاد رنسانس به نمایش گذاشته می‌شود.

نمایشگاه دوناتلو: تجسمی از رنسانس - Donatello: Sculpting the Renaissance که در موزه ویکتوریا و آلبرتبرپا می‌شود، آثار دیگری از این پیکرتراش ایتالیایی را که پیشتر دیده نشده را به نمایش می‌گذارد و دیدگاه تازه‌ای از این هنرمند و تأثیر او بر توسعه فرهنگی و هنری ایتالیا در قرن پانزدهم را ارائه می‌کند. در این نمایشگاه حدود ۱۳۰ اثر نمایش داده خواهد شد.

آمور آتیس یکی دیگر از آثاری است که از دوناتلو در این نمایشگاه ارائه می‌شود. این نمایشگاه از ۱۱ فوریه تا ۱۱ ژوئن ۲۰۲۳ دایر خواهد بود.

دوناتلو که بسیاری او را بزرگترین مجسمه ساز تمام دوران می‌دانند، ‌ایده‌های آثار کلاسیک و قرون وسطی را با هم ادغام کرد تا قطعاتی را خلق کند که همزمان بدیع و سنتی بودند.

این هنرمند که به خانواده مدیچی و حلقه آن‌ها در فلورانس نزدیک بود، از سنگ مرمر، سنگ، برنز، چوب، سفال و گچ برای کمک به سفارش‌های بزرگ برای کلیسا و دولت استفاده کرد و پیشرو انقلابی در مجسمه‌سازی شد.

پتا موتور سرپرست اصلی این نمایشگاه می‌گوید دوناتلو نیروی محرکه رنسانس ایتالیا و الهام بخش هنرمندان در طول قرن‌ها بود.

logo-samandehi