موزه بریتانیا 2000 اثر گم یا دزدیده شده را دوباره به دست آورد

موزه بریتانیا برخی از 2000 مورد مفقود و دزدیده شده را از مجموعه خود بازیابی کرده است، اما موسسه لندن با درخواست‌های بیشتری برای بازگرداندن آثار باستانی مواجه است.

به گزارش گالری آنلاین، رئیس هیئت مدیره این موزه اعتراف کرد که شهرت موزه در نتیجه‌ی این رسوایی خدشه‌دار شده است.

رئیس موزه، George Osborne در مصاحبه‌ای با Simon Jack، سردبیر بی‌بی‌سی، گفت: «برخی از اعضای عتیقه‌فروشی‌ها فعالانه با ما همکاری می‌کنند.

یک مسئله مهم در تلاش‌های بازیابی این است که تعدادی از اقلام «به‌درستی فهرست‌نویسی و ثبت نشده‌اند»، Osborne خاطرنشان کرد: کسی که اطلاعات را به درستی ثبت نکرده است، مزیت بزرگی در حذف آن آثار دارد.

Osborne با اذعان به نیاز به ارتقای امنیت در موزه گفت: مطمئناً به اعتبار موزه بریتانیا آسیب رسیده است، این یک بیانیه واضح است و به همین دلیل است که من از طرف آن عذرخواهی می کنم.

این اظهارات به دنبال شوک جامعه هنری بین‌المللی از گزارش‌های خبری در مورد میزان خسارات موزه است که برخی کارشناسان آن را «بدترین اتفاق در تاریخ مدرن» می‌خوانند. در اطلاعیه اولیه موزه بریتانیا در 16 آگوست بیان شد که اقلام مفقود و دزدیده شده مربوط به قرن 15 قبل از میلاد تا قرن 19 بوده و عمدتاً برای اهداف آکادمیک و تحقیقاتی نگهداری می شدند.

در بیانیه موزه همچنین آمده است که بررسی مستقل پروتکل های امنیتی خود را آغاز کرده و آماده است تا علیه کارمند سابق اقدام قانونی کند. با این حال، مشخص نکرد که چه مواردی در حال بررسی و یا چه تعدادی از کارکنان اخراج شده است.

بلافاصله پس از آن، گزارش‌های رسانه‌های مختلف به سرعت فرد اخراج شده را پیتر هیگز، متصدی قدیمی آثار باستانی یونانی شناسایی کردند و اشاره کردند که تا ۲۰۰۰ مورد به سرقت رفته بود و یک مورد به ارزش ۶۴،۰۰۰ دلار در eBay با قیمتی کمتر از ۵۱ دلار فهرست شده بود. همچنین به مقامات ارشد، از جمله Osborne و مدیر موزه، Hartwig Fischer، ایمیل‌های مفصلی از دلال هنری هلندی Ittai Gradel ارسال شد که در مورد سرقت‌ها در سال 2021 هشدار داده بود.

logo-samandehi