تمثال ۵۰۰ ساله سرقت شده پس از چند دهه به قبرس بازگردانده می شود

تمثال ۵۰۰ ساله به سرقت رفته از کلیسایی در شمال قبرس پس از چند دهه به این کشور بازگردانده شد.

به گزارش گالری آنلاین، خبرگزاری صدا و سیما به نقل از یورونیوز نوشت، بر اساس اعلام مسئولان میراث فرهنگی قبرس، قدمت این تمثال که حضرت مسیح (ع) را نشسته بر روی تخت نشان می‌دهد به پایان قرن پانزدهم یا اوایل قرن شانزدهم میلادی بر می‌گردد. این تصویر دیروز در مراسمی برای اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس قبرس به نمایش درآمد.

تمثال سرقت شده متعلق به کلیسایی در نزدیکی شهر ساحلی کایرنیا در شمال قبرس بود. تعداد زیادی از نقاشی‌های دیواری، نگاره‌ها، منبت‌کاری‌ها و آثار مذهبی کلیسا‌های قبرس در سال ۱۹۷۴ به دنبال اشغال بخش شمالی این جزیره از سوی ترکیه به سرقت رفت. حمله ترکیه به شمال قبرس این جزیره را به دو قسمت مسلمان نشین شمالی و ارتدوکس نشین جنوبی تقسیم کرد.

کلیسای ارتدوکس قبرس موفق شده بود رد تمثال ۵۰۰ ساله و سرقت شده حضرت مسیح (ع) را در یکی از بنگاه‌های حراج سوئیس پیدا کند. پلیس سوئیس این اثر هنری را در سال ۲۰۱۴ توقیف کرد. با این حال کشمکش حقوقی بر سر این تمثال بین مقامات قبرس و سوئیس تا هفته پیش ادامه داشت. مقامات سوئیس در نهایت هفته گذشته این تمثال را به مسئولان قبرس تحویل دادند.

اییانیس کاروسوس، وزیر حمل و نقل قبرس در مراسم نمایش تمثال ۵۰۰ ساله حضرت عیسی (ع) گفت: که تلاش برای بازگرداندن اشیاء و آثار سرقت شده از کشورش ادامه دارد.

logo-samandehi