"اصل کار"؛ نمایشگاه مروری برآثارهنرمندان کارتونیست خارجی آرشیو خانه کاریکاتورایران

همگامی هنر معاصر با رشد روزافزون تکنولوژی و فناوری های دیجیتال در عرصه هنرهای بصری، امکانات گسترده و جلوه های ویژه تصویری نامحدودی را برای خلق ایده و اجرا و تکثیر آن در اختیار هنرمندان قرار داده است. همچنین سرعت ارتباطات و تعاملات در عرصه فضای مجازی، هنرمندان تجسمی را واداشته تا از نرم افزارهای گرافیکی، اپلیکیشن ها و... برای ایجاد افکت ها و فضاسازی آثار و خلاقیت های هنری استفاده مضاعفی نمایند. در این میان، عرصه برای هنرمندان کارتونیست و کاریکاتوریست، گسترده تر و از جذابیت های بیشتری برخوردار بوده است.

اما فارغ از تمام ویژگی ها و کاربردهای فناوری دیجیتال خلق آثار هنری، همچنان دیدن اصل آثار هنری و تک نسخه ای از نزدیک، لطف و جذابیت دیگری دارد و امکان رویارویی با جهان خاص، ذهنیانت و مراحل خلق ایده تا اجرای هنرمند با استفاده از مواد و متریال مرسوم نقاشی و تصویرسازی را در مقابل چشم بیننده قرار می دهد.

از این رو خانه کاریکاتور ایران، در تقویم برنامه های سالانه خود، نمایشگاه هایی را تحت عنوان "اصل کار" با هدف بازخوانی ویژگی های فنی و تنوع تکنیکی آثار دستی که به عنوان اصول خلق ایده ها و چالش های هنرمندان کارتونیست و کاریکاتوریست مطرح بوده است، برنامه ریزی کرده است.

نخستین رویداد" اصل کار " اختصاص به نمایش آثار هنرمندان خارجی دارد که از آرشیو خانه کاریکاتور انتخاب شده است.

این نمایشگاه فرصت ویژه ای برای علاقه مندان به منظور تجزیه و تحلیل و بررسی تکنیک، فن شناسی و روش شناسی آثار هنرمندان ملیت های دیگر، حول موضوع ها و مفاهیم مختلف قرار می دهد.

نمایشگاه از 24 مرداد تا 14 مهر 1401 در خانه کاریکاتور ایران دایر خواهد بود. علاقه مندان می توانند برای بازدید، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 14 و پنجشنبه ها ساعت 9 تا 12 به استثنای روزهای تعطیل به خانه کاریکاتور ایران مراجعه نمایند.

نشانی: تهران، خیابان دکتر شریعتی، تقاطع اتوبان شهید همت، خیابان شهید داود گل نبی غربی، بعد از میدان احمدی روشن(کتابی)، پلاک 44 - خانه کاریکاتور ایران

تلفن: 22868600

logo-samandehi