حمله به نقاشی «یوهانس ورمیر» توسط سه فعال محیط زیست

پلیس هلند سه فعال محیط‌زیست را به دلیل حمله به نقاشی «دختری با گوشواره مروارید» دستگیر کرد.

به گزارش گالری آنلاین، ایسنا به نقل از گاردین نوشت،‌ پلیس هلند سه فعال محیط زیست را پس از حمله به «دختری با گوشواره مروارید»، شاهکار عصر طلایی «یوهانس ورمیر» دستگیر کردند.

این شاهکار هنری که در «موزه مائریتشویس» واقع در «لاهه» نگهداری می‌شود، جدیدترین هدف گروهی از فعالان محیط زیستی است که اعتراضشان به استفاده از سوخت‌های فسیلی را با هدف قرار دادن آثار هنری مشهور موسسات و موزه‌های مهم جهان نشان می‌دهند.

ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شده است، دو مرد را نشان می‌دهد که پیراهنی با عبارت «استفاده از نفت را متوقف کنید» بر تن دارند و مقابل این نقاشی ایستاده‌اند. یکی از این افراد سعی دارد سرش را به نقاشی بچسباند و در همین حین فرد دیگر یک قوطی سوپ گوجه‌فرنگی را بر سر دیگر معترض می‌ریزد.

مسوولان «موزه مائریتشویس» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند، نقاشی «دختری با گوشواره مروارید» مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته است و طبق نتایج بررسی‌ها این نقاشی آسیب ندیده است.

پیش از این معترضان روی نقاشی گران‌قیمت «کومه‌ها» اثر «کلود مونه» نشاسته ریختند. این نقاشی چند سال پیش توسط «هاسو پلاتنر» مجموعه‌دار معروف آثار هنری به قیمت ۱۱۰.۷ میلیون دلار در یک حراجی خریداری شد و از سال ۲۰۱۷ برای نمایش به موزه باربرینی در شهر پوتسدام آلمان امانت داده شده است.

پیش‌تر نیز دو معترض در گالری ملی لندن به تابلونقاشی معروف «گل‌های آفتاب‌گردان» اثر گران‌قیمت «ون‌گوگ» حمله کردند.

logo-samandehi