«صبا» میزبان خوشنویسان ایران و 29 کشور جهان در «جشنواره بین المللی راه ابریشم»

صبا با گشایش «جشنواره و نمایشگاه بین المللی خوشنویسی راه ابریشم» میزبان خوشنویسان ایران و 29 کشور جهان می شود.

به گزارش گالری آنلایت به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنرجمهوری اسلامی ایران- این جشنواره که بهمت کمیسیون ملی یونسکو، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران وموسسه صبا برگزار می شود، یکی از وسیعترین چشم اندازهای مشارکت و تعامل هنرمندان ایران و 29 کشور جهان را در یک گستره عظیم فرهنگی- تمدنی به نمایش خواهد گذاشت.

این نمایشگاه بخشی از یک برنامه وسیع است که از اول بهمن ماه در مشهد با جشن نور و در حضور خوشنویسان مشهد و با نمایش آثار بین المللی گشایش خواهد یافت. دوم بهمن، کنفرانس علمی کشورهای راه ابریشم با ارائه مقالات و ایراد سخنرانیهای صاحبنظران در قالب 6 پنل پژوهشی و تخصصی برگزار خواهد شد و افتتاحیه نمایشگاه منتخبی از بیش از 1300 اثر ارسال شده، روز سوم بهمن طی مراسم ویژه ای از ساعت 15 الی 17 در تالار ایران فرهنگستان هنر و سپس در «نگارخانه ملی ایران» واقع در صبا برگزار می گردد.

در این مراسم دکتر علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر، استاد غلامحسین امیرخانی ریاست انجمن خوشنویسان و شورای عالی خوشنویسان، و شماری از مسئولان طراز اول فرهنگی کشور ، سخن گفته و با حضور در نگارخانه ملی همراه با حاضران و اهالی هنر، این جشنواره را رسما افتتاح می کنند.

در جشنواره خوشنویسان راه ابریشم تعداد 140 اثر از 29 کشور جهان در قالبهای نقاشیخط و 70 اثر از خوشنویسان ایران در انواع گرایشها ارائه شده است.

این جشنواره روز نهم بهمن طی آیین اختتامیه ای با حضور سفرای کشورهای خارجی در مجموعه ایران مال به کار خود پایان می دهد.

بخش جنبی این جشنواره رونمایی از بزرگترین اثر خوشنویسی کشور بلحاظ ابعاد است که حاصل 18 ماه کار مداوم هنرمندی یزدی بوده و در قالب 7 لت در ابعاد 3 در 5 و مجموعا در 105 متر مربع، اسامی تمام شهدای استان یزد را به نمایش می گذارد که جزییات این رویداد هنری در خبرهای تکمیلی به اطلاع خواهد رسید.

logo-samandehi