طراحی موزه زیر آب برای کشتی شکسته

شرکت معماری ZJA Architects پروژه ای برای موزه زیر آبی در اطراف کشتی به گل نشسته در شهر Hastings طراحی کرده است.

به گزارش گالری آنلاین، این پروژه می تواند کشتی شکسته را حفظ کرده و در اسکله ای (dock) کاملاً محصور با پنجره های شفاف به شهر آمستردام که همنام کشتی است منتقل کند. این پروژه این امکان را برای محققان فراهم می کند تا به تحقیق و پژوهش در رابطه با لاشه کشتی پرداخته و در عین حال عموم مردم نیز بتوانند از کشتی و گنجینه های داخل آن دیدن کنند.

بنا به گفته شرکت معماری ZJA، در سال 1749 در یک شب طوفانی کشتی آمستردام متعلق به شرکت Dutch East India از کنترل خارج شده و پناه بردن به نزدیکی ساحل آخرین چاره کاپیتان کشتی بود، اما کشتی در خط ساحلی به گل می نشیند. هر 330 ملوان، نجار، سرباز، افسر و مسافر کشتی بدون آسیبی به ساحل می رسند، اما با گذشت چندین ماه کشتی تا 7 متر از شن و ماسه پوشیده می شود. طبق توضیحات تیم طراحی، کشتی آمستردام بهترین کشتی محافظت شده شرکت Dutch East India است. شناخت و حفظ محتوای کشتی آمستردام از ارتباطات و اشیاء (objects) آمستردام در قرن 18 پرده خواهد برداشت.

آمستردام گنجینه ای است که چگونگی تلفیق منابع مالی، اطلاعات و فناوری، فرهنگ ها، سیاست و خشونت، تجارت و جهانی شدن، نوآوری و بهره برداری را به ما نشان می دهد. "تیم طراحی ZJA به سفارش موسسه VOC Ship Amsterdam و به ریاست Jerzy Gawronski، باستان شناس شهر آمستردام، شرکت Deloitte، شرکت حمل و نقل Mammoet و کشتی سازی VEKA طرحی را برای محصور کردن لاشه هواپیما و حمل آن به آمستردام طراحی کرده اند. اسکله کمکی (salvage dock) با طراحی ویژه کشتی، آب و تمامی متعلقات آن را با خود به آمستردام برده و پس از پهلو گرفتن، سقفی به آن اضافه می شود که امکان استفاده از اسکله به عنوان مرکز پژوهش و مکانی برای بازدید کنندگان را فراهم می کند.

logo-samandehi