حمله به اثر هنری «تام تامسون» با رنگ صورتی

یک معترض محیط زیستی در کانادا در جریان یک اقدام اعتراضی، تابلو نقاشی را هدف قرار دارد و بر روی آن رنگ صورتی مالید.


به گزارش گالری آنلاین، ایسنا و به نقل از آرت‌نیوزپیپر نوشت، در جدیدترین مورد از اعتراضات فعالان محیط‌زیستی، مردی در گالری ملی «اتاوا» بر روی تابلو نقاشی «رودخانه شمالی»(۱۹۱۵)، اثر «تام تامسون»، هنرمند کانادایی مشهور «گروه هفت» رنگ صورتی روشن مالید.

این اعتراض با حمایت گروه محیط‌زیستی «On2Ottawa» انجام شد که در پی مواجهه کانادا با بدترین فصل آتش‌سوزی‌های جنگلی،‌ خواستار اقدام دولت کانادا برای ایجاد یک آژانس ملی آتش‌نشانی است.

مرد خاطی توسط پلیس «اتاوا» دستگیر شده است. با این حال گروه محیط‌زیستی «On2Ottawa» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که رنگ استفاده‌شده قابل شست و شو است و خواستار اقدام فوری دولت کانادا درباره بحران اقیلمی و اکولوژی شد.

در ویدئویی که از اقدام اعتراضی اخیر در کانادا منتشر شده است،‌ مردی پس از مالیدن رنگ صورتی بر روی نقاشی، یکی از دست‌های خود را با استفاده از چسب به کف گالری می‌چسباند.

مسوولان «گالری ملی اتاوا»‌ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که تابلو نقاشی «تامسون»‌ مجهز به یک محفاظ شیشه‌ای بوده است و با توجه به اینکه آسیبی به آن وارد نشده است، به زودی دوباره به نمایش گذاشته خواهد شد.

چندین ماه است که موزه‌های سراسر اروپا با خطر حملات غافلگیرکننده فعالان محیط‌زیستی مواجه شده‌اند. این گروه از فعالان محیط زیستی با هدف مورد توجه قرار دادن خطر تغییرات اقلیمی اغلب شاهکارهای مشهور هنری را هدف قرار می‌دهند. این گروه از افراد پیش‌تر نیز به نقاشی «مرگ و زندگی» اثر «گوستاو کلیمت»‌ نقاش برجسته اتریشی حمله کردند و روی آن رنگ سیاه روغنی ریختند. دو معترض بر روی یکی از نقاشی‌های «امیلی کار» نقاش کانادایی که در «گالری هنر ونکوور»‌ نگهداری می‌شود، شیره درخت افرا ریختند و دست‌هایشان را با چسب دیوار چسباندند.

«جیغ» اثر «ادوارد مونک» که در «موزه ملی نروژ» واقع در «اسلو» نگهداری می‌شود، چندی پیش هدف حمله معترضان نیز قرار گرفته بود. مجموعه تابلوهای مشهور «قوطی‌های سوپ کمبل» اثر «اندی وارهول» هنرمند نامدار آمریکایی که در «گالری ملی استرالیا» نگهداری می‌شود نیز توسط معترضان محیط‌زیستی خط‌خطی شده بود. دو فعال حوزه محیط زیست دستانشان را به قاب دو تابلو نقاشی اثر «فرانسیس گویا» که در موزه «پرادو» نگهداری می‌شود، با چسب چسباندند. همچنین گروهی دیگر از فعالان روی شاهکار «ون‌گوگ» سوپ نخودفرنگی ریختند. «دختری با گوشواره مروارید»، شاهکار عصر طلایی «یوهانس ورمیر» در «موزه مائریتشویس» واقع در «لاهه» و نقاشی گران‌قیمت «کومه‌ها» اثر «کلود مونه» نیز هدف معترضان قرار گرفته بودند. حتی «آفتاب‌گردان‌ها»ی مشهور «ون‌گوگ» نیز در امان نماندند و دو زن با حمله به تابلوی گران‌قیمت «گل‌های آفتاب‌گردان» روی آن سوپ گوجه فرنگی ریختند.

تابلو نقاشی «باغ هنرمند در ژیورنی» اثر «کلود مونه» که در موزه ملی سوئد نگهداری می‌شود، جدیدترین سوژه این گروه از معترضان بوده است. چندی پیش دو زن در استکهلم پس از پرتاب نوعی رنگ به نقاشی هنرمند فرانسوی «کلود مونه» و سپس چسباندن دستان خود به قاب آن دستگیر شدند.

البته برخی از این معترضان با عواقب حمله به شاهکارهای هنری مواجه می‌شوند. چندی پیش معترضان محیط‌ زیستی که دست‌های خود را با چسب به تابلو نقاشی «رافائل» چسبانده بودند، به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند. همچنین دو فعال محیط زیستی که گفته می‌شود در گالری ملی هنر واشنگتن دی‌سی روی محفظه شیشه‌ای مجسمه «رقصنده کوچک چهارده ساله» ساخته «ادگار دگا»، هنرمند فرانسوی قرن نوزدهم رنگ مالیده بودند، بازداشت شدند و با اتهامات فدرال روبرو شدند.

دو معترض محیط زیستی که به تابلو نقاشی «گاری علوفه»‌ مشهورترین اثر هنری «جان کانستبل» در گالری ملی لندن حمله کرده بودند برای وارد کردن بیش از ۱,۰۰۰ پوند خسارت به این نقاشی به پرداخت جریمه محکوم شدند. همچنین دو فعال محیط زیستی اهل بلژیک که سال گذشته به نقاشی «دختری با گوشواره مروارید» اثر «یوهانس ورمیر» حمله کرده بودند، در یک دادگاه واقع در هلند به دو ماه حبس و یک ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

logo-samandehi