فروش جنجالی 190 میلیارد تومانی در حراج تهران با چهره‌ای جدید!

بیستمین دوره حراج تهران که به آثار هنر مدرن و معاصر ایران اختصاص داشت با ارائه 115 اثر عصر روز جمعه 15 تیرماه 1403 در هتل پارسیان آزادی برگزار شد و توانست با فروش کلی مبلغ 190 میلیارد و 476 میلیون تومان رکورد قابل توجهی را در مارکت هنر معاصر ایران به ثبت رساند.


به گزارش گالری آنلاین به نقل از روابط عمومی حراج تهران، در این دوره حراج تهران 115 اثر از 111 هنرمند از چهره های ثبت شده مارکت هنر کشور ارائه شد که منتخبی از آثار اساتید مدرنیست و آثار شاخصی از هنرمندان معاصر ایران بود؛ از میان این آثار 107 اثر به فروش رسیدند و 8 اثر به فروش نرفت تا در نهایت با فروش کلی 93 درصدی آثار، حراج بیستم رکورد 190 میلیارد و 476 میلیون تومانی برای مارکت هنر معاصر ایران ثبت شود.

در بیستمین حراج تهران 44 اثر با ارزش برآورد قیمت میلیارد تومان به مجموعه داران ایرانی پیشنهاد شدند که در نهایت 41 اثر یعنی ۴۰ درصد آثار فروش رفته در دوره بیستم با قیمت میلیاردی چکش خوردند.

رکورد این دوره حراج به تابلو "پایان یک دوران" از آیدین آغداشلو به مبلغ 12 میلیارد و 320 میلیون اختصاص پیدا کرد و پس از آن تابلوی "شماره های سیاه روی سفید" فرهاد مشیری 11 میلیارد و 220 میلیون تومان و نقاشی خطی از محمد احصایی قیمت 11 میلیارد تومان در جایگاه دوم و سوم رکورداران حراج قرار گرفتند. همچنین تابلو "شکار باران" رضا درخشانی 9 میلیارد و 240 نقاشی از سیراک ملکونیان 7 میلیارد و 40 میلیون در جایگاه های بعدی قرار گرفتند.

اثر آیدین آغداشلو ، «پایان یک دوران از مجموعه خاطرات انهدام»

اثر فرهاد مشیری ، «شماره‌های سیاه روی سفید»

اثر محمد احصایی ، «بدون عنوان»

اثر رضا درخشانی ، «شکار باران»

اثر سیراک ملکونیان ، «بدون عنوان»


در این حراج به ترتیب آثار حسین زنده رودی، فریده لاشایی، ژازه تباتبایی، ابو القاسم سعیدی، وای زی کامی، کوروش شیشه گران و شهریار احمدی نیز بالای ۵ میلیارد تومان چکش خوردند.