اخبار

1403/1/21
ثبت ۱۸ اثر تاریخی در فهرست میراث‌ملی کشور از همدان در سال ۱۴۰۲
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان با اشاره به اینکه آمار آثار تاریخی ثبت شده در فهرست میراث ملی کشور از همدان در سال گذشته بیش از میزان تعیین شده وزارت بوده، گفت: در سال ۱۴۰۲، تعداد ۱۸ اثر تاریخی منقول، غیرمنقول و ناملموس از استان در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید که از دستاوردهای ارزشمند در زمینه میراث‌فرهنگی استان است.
1403/1/21
پرونده‌های پیچیده استرداد آثار تاریخی ایران
استرداد آثار تاریخی ایران جزو پیچیده‌ترین و گاه زمان‌برترین پرونده‌های حقوقی میراث فرهنگی به شمار می‌آید. الواح هخامنشی از جمله این پرونده‌هاست که ایران آنها را به شکل امانی به دانشگاه شیکاگو سپرده بود، اما بازگشت کامل این گل‌نبشته‌ها به کشور حدود ۹۰ سال طول کشیده است.
1403/1/20
بیست سالگی انجمن تصویرگران ایران
انجمن تصویرگران ایران بزرگداشت بیستمین سال تاسیس و فعالیت مستمر خود را با استقبال کم‌نظیر و همراهی هنرمندان و علاقه‌مندان هنر تصویرگری، در قالب نمایشگاهی از آثار اعضای پیوسته خود در خانه هنرمندان ایران آغاز کرد.
1403/1/19
یک مجسمه ۱۸۰۰ساله کشف شد
باستان‌شناسان با کاوش در یونان یک مجسمه مرمرین ۱۸۰۰ ساله به شکل سر یکی از شخصیت‌های اساطیری یونان باستان را کشف کردند.
1403/1/15
اولین نمایش یک نقاشی پس از ۱۳۰ سال
یک تابلو نقاشی منظره اثر «آرتور استریتن»، نقاش نامدار استرالیایی برای نخستین‌بار در ۱۳۰ سال گذشته برای عموم مردم به نمایش گذاشته می‌شود.
1403/1/15
سفری به پاریس در زمان ابداع امپرسیونیسم
نمایشگاه موزه اورسی که به زودی با عنوان «پاریس ۱۸۷۴ ابداع امپرسیونیسم» افتتاح می‌شود،‌ بازدیدکنندگان را با یک سفری مجازی به ۱۵۰ سال قبل و همان لحظه‌ای می‌برد که تولد یک جنبش هنری تاریخ هنر را تغییر داد.
1403/1/14
«سند ملی هنرهای تجسمی» در ۱۴۰۳ به سرانجام می‌رسد
محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ گفت: پیش‌نویس «سند ملی هنر‌های تجسمی» آماده شده است و ابتدا باید به تصویب کمیته تخصصی برسد، سپس در شورای هنری مطرح شود و در نهایت در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تصویب قرار گیرد.
1403/1/5
افزایش چندبرابری نرخ ورودی موزه‌ها: واکنش‌ها و ابهامات در تعطیلات نوروز
افزایش ۴ تا ۵ برابر نرخ ورودی موزه‌ها بدون اعلام قبلی، با واکنش‌ها و نقدهای بسیاری مواجه شده است، به‌ویژه آنکه عزت‌الله ضرغامی بارها درباره افزایش نرخ‌ خدمات در تعطیلات نوروزی هشدار داده بود. از طرفی، نبود نرخ‌نامه شفاف و مصوبه هیأت وزیران در این‌باره، این برداشت را به وجود آورده که نرخ‌ها در اماکن تاریخی مختلف، سلیقه‌ای اعمال شده است. ضمن آنکه برخی بازدیدکنندگان، سطح بهداشت و کیفیت تجهیزات و خدمات موزه‌ها و اماکن تاریخی را با وجود افزایش قیمت بلیت آن‌ها زیر سوال برده‌اند.
1402/12/23
چه برنامه‌ها و فعالیت‌هایی برای صندوق هنر در سال جدید در نظر گرفته شده است؟
مشاور وزیر فرهنگ و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به ارائه ?? طرح و خدمت توسط صندوق اعتباری هنر ، از امید بخشی، توانمند سازی هنرمندان، نهادینه شدن عدالت فرهنگی و شفافیت به عنوان مهمترین اقدامات این مجموعه در سال جاری نام برد گفت: این مجموعه با فعالیت ها و اقداماتی که طی دو سال گذشته در دولت مردمی انجام داده به عنوان موفق ترین نهاد حمایتی از هنرمندان توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام و مورد تقدیر ویژه ایشان قرار گرفت.
<< آخرین صفحه < صفحه بعدی صفحه قبلی > اولین صفحه >>

صفحه شماره: 1

تعداد كل : 13075
logo-samandehi