معرفی آثار برگزیده مسابقه جهانی عکس نجوم

مسابقه جهانی عکس نجوم یکی از رویدادهای سالانه‌ای است که زیر نظر رصدخانه سلطنتی لندن با نظارت ناسا برگزار می‌شود. این رویداد به عکس‌هایی اختصاص دارد که پدیده‌های کهکشانی را ثبت می‌کنند.


به گزارش گالری آنلاین، ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان نوشت، طی روزهای گذشته آثار برگزیده جشنواره بین‌المللی نجومی سال ۲۰۲۳ با میزبانی رصدخانه سلطنتی لندن، معرفی شدند.

گفتتی است عکس نجومی سال مسابقه‌ای سالانه است که طی آن بهترین عکس فضایی جهان انتخاب می‌شود. این رویداد بین‌المللی است و عکاسان در سراسر جهان امکان حضور در آن را دارند.

بر اساس اعلام سایت مسابقه جهانی عکس نجومی طی این رویداد ۱۰۰ عکس در نمایشگاه ویژه‌ای در موزه ملی دریانوردی به نمایش گذاشته شده‌اند که در بهترین حالت روی نمایشگرهای لایت باکس درخشان نمایش داده شده می‌شوند تا کیفیت آن‌ها حفظ شود.

برنده بخش آماتور

عکسی از یک قوس پلاسمایی عظیم در کنار کهکشان آندرومدا (نزدیکترین کهکشان مارپیچی بزرگ به کهکشان راه شیری) برنده مسابقه عکاس سال نجوم ۲۰۲۳ برای تیمی از ستاره‌شناسان آماتور شده است.

منتقدان و کارشناسان، قوس غول پیکری که توسط تیمی به رهبری «مارسل درچسلر»، «خاویر استروتنر» و «یان سنتی» در تصویری با عنوان «آندرومدا، غیرمنتظره» ثبت شده را یک اکتشاف شگفت‌انگیز دانسته‌اند. از طرفی این قوس غول‌پیکر می‌تواند بزرگترین سازه در نوع خود در جهان باشد.

عکس برگزیده بخش آماتور مسابقه جهانی عکس نجومی/ تیمی از ستاره شناسان آماتور به رهبری «مارسل درچسلر» از آلمان و «خاویر استروتنر» از فرانسه، یک سحابی کهکشانی ناشناخته را کشف کردند


رصدخانه سلطنتی گرینویچ لندن که میزبان مسابقات است، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد؛ به گفته لاسلو فرانسیکس (قاضی و عکاس نجومی) تصویر یک کشف جدید عمدتاً یک تصویر سیاه و سفید تار با یک نقطه یا طیف ضعیف غیرقابل درک و تقریبا نامرئی است. به همین دلیل عکس نجومی ثبت شده اخیر به همان اندازه که با ارزش است، دیدنی هم هست. این اثر نه تنها کهکشان «آندرومدا» را به شیوه‌ای جدید ارائه می‌کند، بلکه کیفیت عکاسی نجومی را نیز به سطح بالاتری ارتقا می‌دهد.

به گفته این رصدخانه، اکنون دانشمندان در یک همکاری فرا ملی در حال بررسی این جرم بزرگ هستند که در مجاورت کهکشان «آندرومدا» قرار دارد.

اما عکس برگزیده دیگر در جایزه عکس نجومی امسال اثری است که بقایای ستاره‌ای بسیار دور در یک سحابی کهکشانی را نشان می‌دهد که تا پیش از این ناشناخته بوده است. این پدیده ابر غول‌پیکر از غبار و گازی که ستاره‌ها را تشکیل می‌دهند، شکل گرفته است. موضوع دیگر اینکه این بقایای به جامانده در بالای ستاره‌های سحابی‌ قرار گرفته‌اند.

کشف دیگری توسط تیمی از ستاره‌شناسان آماتور به رهبری «مارسل درچسلر» و «خاویر استروتنر» انجام شد که تصویر آن‌ها از یک بقایای ستاره‌ای بسیار عمیق در یک سحابی کهکشانی که قبلا ناشناخته بود - ابر غول پیکری از غبار و گاز که در آن ستاره‌ها شکل می‌گیرند - در بالای ستاره‌ها و سحابی قرار گرفت.

برنده جایزه عکاس جوان

به گزارش وب سایت ناسا، تصویری از سحابی با عنوان «مرغ در حال دویدن» برنده جایزه عکاس جوان نجوم امسال شده است. رونی زو و بینیو وانگ که هر دو چهارده سال سن دارند عکاس این اثر هستند. دلیل اینکه این سحابی را مرغ در حال دویدن عنوان داده‌اند شباهت آن به مرغ غول‌پیکری است که در آسمان می‌دود.

گفتنی است این سحابی در صورت فلکی قطور است و حدود ۶۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.

دو پسر ۱۴ساله از چین به خاطر تصویری که از سحابی جوجه دوان داشتند، برنده جایزه عکاس جوان نجوم سال شدند


یوری بلتسکی (ستاره‌شناس حرفه‌ای ناسا) این تصویر را به طرز شگفت‌انگیزی زیبا توصیف کرده است. او افزود: عکاسان موفق شده‌اند رنگ‌های پر جنب و جوش سحابی و همچنین خوشه ستاره‌ای جاسازی شده را به ثبت برسانند.

او ادامه داد: این خوشه حاوی چندین ستاره داغ و جوان است که تابش شدید آن‌ها باعث درخشش سحابی اطراف می‌شود.

یک عکس که در فهرست نهایی عکاس نجومی سال ۲۰۲۳ و در دسته ستاره‌ها و سحابی‌ها قرار گرفته است/ پدیده‌ای با عنوان «خفاش در حجاب شرقی» که به یک جغد هم شباهت دارد. این بخش کوچکی از سحابی حجاب است؛ ابری از گاز و غبار گرم و یونیزه شده در صورت فلکی ماکیان که با استفاده از فیلترهای گوگرد ۲، هیدروژن آلفا و اکسیژن ۳ گرفته شده است/ عکاس: برندن کینچ


جایزه اثر خلاقانه

اثر نوآورانه هم یکی دیگر از بخش‌های جایزه سال عکس نجومی است. در این بخش هنرمندی به نام جان وایت برنده جایزه شده است. او برای ضبط منحصربفرد صدای سیاهچاله در مرکز کهکشان پرسئوس با استفاده از منابع صوتی پروژه‌ای متعلق به ناسا موفق به کسب جایزه شده است.

کاترین گازارد (متصدی هنر در موزه‌های سلطنتی گرینویچ) که قضاوت آثار را به عهده داشته درباره این صوت ضبط شده اینگونه نظر داده است؛ این اولین بار است که او مسابقه را قضاوت می‌کند و «تصاویر برنده کاملاً خیره‌کننده هستند. این باعث شده است که به آسمان شب با نوری جدید نگاه کنم.

تیمی از اخترشناسان آماتور به رهبری مارسل درچسلر، خاویر استروتنر و یان سنتی به کشف شگفت انگیزی دست یافتند تا برنده جایزه کلی در مسابقه عکاس سال نجوم 2023 شوند. «آندرومدا، غیرمنتظره» قوس پلاسمایی عظیمی را در کنار کهکشان آندرومدا، نزدیکترین کهکشان مارپیچی بزرگ به کهکشان راه شیری نشان می دهد.

تصویر Monika Deviat از یک شفق انتزاعی به شکل یک قلم مو در رده Aurorae قرار گرفت. قاضی کاترین گازارد گفت: "ما عادت داریم که شفق قطبی را از منظر زمینی با کوه ها، درختان و سازه های دست ساز انسان که قاب چراغ های رقصنده را قاب گرفته اند ببینیم. این عکس چیزی متفاوت را ارائه می دهد و زیبایی شفق را در انزوا به نمایش می گذارد."

اتان چپل در رده ماه ما به دلیل ثبت جزئیات ماه در حال عبور از مقابل مریخ در 8 دسامبر 2022 برنده شد. قاضی استیو مارش این غیبت را "یکی از آخرین و بزرگترین رویدادهای آسمانی سال 2022" توصیف کرد.

عکس ادواردو شابرگر پوپو از خورشید با رشته عظیم خورشیدی به شکل علامت سوال در رده خورشید ما برنده شد. قاضی شیلا کنانی گفت: "اگر روی سطح خورشید زوم کنید، تصویر کیفیتی شبیه به رنگ دارد - احساس می کنم می توانم ضربات قلم مو را ببینم."

عکس ویکاس چاندر از مسیرهای ستاره‌ای که در آسمان خاکستری بالای یک کشتی گیر افتاده در خیانتکارترین بخش شمالی ساحل رو به اقیانوس اطلس نامیبیا در 25 اوت 2008، در رده مردم و فضا غالب شد.

تام ویلیامز برای عکاسی از منظره ای منحصر به فرد از زهره با استفاده از رنگ کاذب مادون قرمز یا فرابنفش در صدر رده سیارات، دنباله دارها و سیارک ها قرار گرفت. قاضی László Francsics می‌گوید: «گرفتن این جزئیات جوی از سمت نور خورشید سیاره در زمانی که این سیاره بسیار دور از زمین است، یک دستاورد قابل توجه است.

فرشته آن در بخش Skyscapes برای عکسبرداری از پدیده بسیار نادر Sprites - یا رعد و برق قرمز - که در آن درخشندگی اتمسفر مانند آتش بازی به نظر می رسد، برنده شد. اد بلومر، قاضی گفت: «این یک تصویر بیگانه و ناراحت کننده ایجاد می کند که نمی تواند چشم شما را جلب کند.

مجموعه Sh2-132 در نزدیکی مرز صورت فلکی Cepheus و Lacerta قرار دارد و دارای ساختارهای متعدد اعماق آسمان است. عکس برنده آرون ویلهلم در رده بهترین تازه وارد شامل 70 ساعت داده است و تعامل غنی همه گازها را نشان می دهد.

جان وایت جایزه نوآوری را برای گرفتن صدای یک سیاهچاله در مرکز کهکشان پرسئوس با استفاده از منابع صوتی پروژه Chandra Sonification ناسا و پخش آن از طریق بلندگوهایی که یک ظرف پتری به آنها متصل شده بود، دریافت کرد."در اینجا، تجسم جالب و بازیگوشی از داده‌های نجومی به ما نشان داده می‌شود که نه خودمان می‌توانیم ببینیم و نه بشنویم. این تصویری از صدایی است که توسط منبعی نامرئی تولید می‌شود. واضح، زیبا، نسبتاً عجیب، و مطمئناً نوآورانه!" قاضی اد بلومر گفت.

logo-samandehi